• Χριστουγεννιάτικες διακοπές

Οι χριστουγεννιάτικες διακοπές για όλα τα σχολεία αρχίζουν από 24/12/2014 και λήγουν στις 8/1/2015, που είναι και η πρώτη εργάσιμη ημέρα για το 2015.

• Επίδοση βαθμολογίας-Εκλογές Συλλόγου Γονέων

Οι βαθμοί για το πρώτο τρίμηνο θα δοθούν την Τετάρτη 16/ 12/2014 στις 6.00 το απόγευμα.

Την ίδια ημέρα θα γίνουν και οι εκλογές για την ανάδειξη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων.

• Καθιέρωση του θεσμού της Αξίας του Μήνα

Το σχολείο μας υιοθετεί το θεσμό της Αξίας του Μήνα. Κάθε μήνα ο Σύλλογος Διδασκόντων καθορίζει την ανάδειξη μιας βασικής αξίας με βάση τις ανάγκες ή τις τρέχουσες δραστηριότητες του σχολείου. Οι μαθητές όλων των τάξεων κάθε μήνα ασχολούνται με κάποιες δραστηριότητες αναφορικά με μια αξία, τη συνδέουν με τα επί μέρους μαθήματά τους και τις πρακτικές που ακολουθούνται στο σχολείο. Στη συνέχεια αναδεικνύονται και επιβραβεύονται πράξεις, πρωτοβουλίες, συνεργασίες και δημιουργίες οι οποίες στο τέλος του μήνα παρουσιάζονται στην ευρύτερη σχολική κοινότητα. Σκοπός είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τις αξίες και να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο με τον οποίο οι αξίες συνδέονται με την καθημερινή ζωή. Έτσι βελτιώνεται η ποιότητα τόσο στις μεταξύ τους σχέσεις όσο και στις σχέσεις με τους δασκάλους τους και τους γονείς τους. Παράλληλα αποκτούν δεξιότητες ζωής, που θα αποτελέσουν εφόδια για τη μελλοντική τους εξέλιξη.

Αξία για το μήνα Δεκέμβριο 2014: Η Ευγένεια

Αγαπητοί γονείς - κηδεμόνες

Σας γνωρίζουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2014-15 θα γίνει την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 08.30 π.μ.

Ευχόμαστε σε όλους καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!!1

11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

• 5 Ιουνίου 2014 Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Εκδήλωση με θέμα: «Αδέσποτη ζωή» από τους μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων

• 10 Ιουνίου 2014

Θεατρική παράσταση με θέμα τη Διατροφή από τους μαθητές της Δ΄τάξης. Η παράσταση θα είναι στα αγγλικά με ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά.

• 12 Ιουνίου 2014

Εκδήλωση-αποχαιρετισμός του σχολείου από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης. Κεντρικό θέμα : «Γύρω γύρω όλοι στη μέση η Μεσόγειος».

Όλες οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.

Ώρα έναρξης όλων των εκδηλώσεων: 8 το απόγευμα