ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ (Οκτώβριος)

Στις 11/10/2015 θα βραβευθούν από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία οι μαθητές που διακρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό:Παιχνίδι και μαθηματικά. Η βράβευση θα γίνει σε ειδική εκδήλωση στην Αίθουσα Τελετών της Πολυτεχνειούπολης Ζωγράφου. Από το σχολείο μας, που πάντα συμμετέχει στο διαγωνισμό με σημαντικές διακρίσεις, θα βραβευθούν οι παρακάτω μαθητές:

1. Ανδρής Παντελής
  2. Κορρές Στυλιανός
  3. Μπαρδάνης Αντώνης

ΕΥΧΕΣ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας, εύχεται σε όλους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

• Ασφαλές Διαδίκτυο

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 18 Μαρτίου το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, ομιλία προς γονείς και εκπαιδευτικούς με θέμα:"Ασφαλές Διαδίκτυο" με ομιλήτρια την κ. Φωτεινή Μαρκάκη. Η συμμετοχή των γονέων ήταν εντυπωσιακή και αποτελεί οδηγό για την υλοποίηση και άλλων τέτοιων δράσεων. Η κ. Μαρκάκη, μετά την εξαιρετική παρουσίαση του θέματος, απάντησε σε ερωτήσεις και δεσμεύθηκε για περαιτέρω συνεργασία με το σχολείο. Αρωγός στην όλη προσπάθεια ήταν ο Σύλλογος Γονέων, που σε συνεργασία με το Διευθυντή του σχολείου, κινητοποίησαν το ενδιαφέρον των γονέων για το σοβαρό αυτό θέμα.

• Χριστουγεννιάτικες διακοπές

Οι χριστουγεννιάτικες διακοπές για όλα τα σχολεία αρχίζουν από 24/12/2014 και λήγουν στις 8/1/2015, που είναι και η πρώτη εργάσιμη ημέρα για το 2015.

• Συγκέντρωση τροφίμων για το "Χαμόγελο του Παιδιού"

Με εντυπωσιακή συμμετοχή πραγματοποιήθηκε από το σχολείο μας συγκέντρωση τροφίμων για το "Χαμόγελο του Παιδιού". Για μια ακόμα φορά οι γονείς και τα παιδιά του σχολείου απέδειξαν την ευαισθησία τους και προσέφεραν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, τα οποία παραδόθηκαν στις 16/12/2014.

• Επίδοση βαθμολογίας-Εκλογές Συλλόγου Γονέων

Οι βαθμοί για το πρώτο τρίμηνο θα δοθούν την Τετάρτη 16/ 12/2014 στις 6.00 το απόγευμα.

Την ίδια ημέρα θα γίνουν και οι εκλογές για την ανάδειξη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων.

• Καθιέρωση του θεσμού της Αξίας του Μήνα

Το σχολείο μας υιοθετεί το θεσμό της Αξίας του Μήνα. Κάθε μήνα ο Σύλλογος Διδασκόντων καθορίζει την ανάδειξη μιας βασικής αξίας με βάση τις ανάγκες ή τις τρέχουσες δραστηριότητες του σχολείου. Οι μαθητές όλων των τάξεων κάθε μήνα ασχολούνται με κάποιες δραστηριότητες αναφορικά με μια αξία, τη συνδέουν με τα επί μέρους μαθήματά τους και τις πρακτικές που ακολουθούνται στο σχολείο. Στη συνέχεια αναδεικνύονται και επιβραβεύονται πράξεις, πρωτοβουλίες, συνεργασίες και δημιουργίες οι οποίες στο τέλος του μήνα παρουσιάζονται στην ευρύτερη σχολική κοινότητα. Σκοπός είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τις αξίες και να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο με τον οποίο οι αξίες συνδέονται με την καθημερινή ζωή. Έτσι βελτιώνεται η ποιότητα τόσο στις μεταξύ τους σχέσεις όσο και στις σχέσεις με τους δασκάλους τους και τους γονείς τους. Παράλληλα αποκτούν δεξιότητες ζωής, που θα αποτελέσουν εφόδια για τη μελλοντική τους εξέλιξη.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ (Σεπτέμβριος 2014)

Στις 27/9/2014 βραβεύθηκαν από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία οι μαθητές που διακρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό:Παιχνίδι και μαθηματικά. Η βράβευση έγινε σε ειδική εκδήλωση στην αίθουσα "Καραθεοδωρή" του Μαθηματικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από το σχολείο μας, που πάντα συμμετέχει στο διαγωνισμό με σημαντικές διακρίσεις, βραβεύθηκαν οι παρακάτω μαθητές:

• Γεωργιάδου Μαρία Ε΄
  • Κρητικός Στέλιος   Ε΄
  • Πέογλου Αλέξανδρος Ε΄
  • Κόκκα Μαρία Άννα ΣΤ΄
  • Μανδηλαράς Δημήτριος ΣΤ΄
  • Μιχάλης Γρηγόριος ΣΤ΄
  • Τζιαντζής Παναγιώτης ΣΤ΄

Επίσης στον πανελλήνιο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών διακρίθηκε ο μαθητής:

• Μπαρδάνης Αντώνιος Ε΄

ΟΜΙΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Την Τετάρτη 26 Μαρτίου έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων με μεγάλη συμμετοχή η προγραμματισμένη ομιλία με θέμα: Γονείς γινόμαστε, δε γεννιόμαστε!  Οι ομιλήτριες-κ.Παναγιωτάκη(Ψυχολόγος, Σύμβουλος Ενηλίκων) και κ.Τρευλάκη (Ειδική παιδαγωγός)- μετά την εισήγησή τους, απάντησαν στις ερωτήσεις των γονέων.

Ευχαριστούμε θερμά τις ομιλήτριες για τη συνεργασία και τους γονείς για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή.

Βραβεύσεις μαθητών

•  1ο βραβείο για τους μαθητές του σχολείου μας στο διαγωνισμό: "ΜΗΔΕΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΣΤΙΣ ΙΣΟΠΕΔΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ" του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας Παύλος Μυλωνάς

Οι μαθητές του Δ1, στο μάθημα της Κυκλοφοριακής Αγωγής, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους των Αγγλικών Νικολέττας Πουρναρά, που υλοποιούσαν το σχετικό πρόγραμμα, συμμετείχαν στο διαγωνισμό με  ομαδική εργασία και βραβεύτηκαν με το πρώτο βραβείο!  Συγχαρητήρια στα παιδιά και στη δασκάλα τους!!!

•  Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014 βράβευσε, σε ειδική εκδήλωση, το μαθητή ΜανδηλαράΔημήτριο, ο οποίος ήταν ανάμεσα στους πρωτεύσαντες της Ε΄Τάξης.

br

• Στις 25/1/2014 βραβεύθηκαν από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία οι μαθητές που διακρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό:Παιχνίδι και μαθηματικά. Η βράβευση έγινε σε ειδική εκδήλωση στην αίθουσα "Καραθεοδωρή" του Μαθηματικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από το σχολείο μας, που πάντα συμμετέχει στο διαγωνισμό με σημαντικές διακρίσεις, βραβεύθηκαν οι παρακάτω μαθητές:
  • Κόκκα Μαριάννα    Ε1
  • Τζιαντζής Παναγιώτης Ε1