Ο παρών ιστότοπος δεν ανανεώνεται.

Πλέον λειτουργεί η νέα ιστοσελίδα του σχολείου μας στο

Μπορείτε από εκεί να ενημερώνεστε για τις δράσεις και τα τρέχοντα θέματα του σχολείου.

Είμαστε όλοι διαφορετικοί!

Είμαστε όλοι ίσοι!

Καθιέρωση του θεσμού της Αξίας του Μήνα

Το σχολείο μας υιοθετεί το θεσμό της Αξίας του Μήνα. Κάθε μήνα ο Σύλλογος Διδασκόντων καθορίζει την ανάδειξη μιας βασικής αξίας με βάση τις ανάγκες ή τις τρέχουσες δραστηριότητες του σχολείου. Οι μαθητές όλων των τάξεων κάθε μήνα ασχολούνται με κάποιες δραστηριότητες αναφορικά με μια αξία, τη συνδέουν με τα επί μέρους μαθήματά τους και τις πρακτικές που ακολουθούνται στο σχολείο. Στη συνέχεια αναδεικνύονται και επιβραβεύονται πράξεις, πρωτοβουλίες, συνεργασίες και δημιουργίες οι οποίες στο τέλος του μήνα παρουσιάζονται στην ευρύτερη σχολική κοινότητα. Σκοπός είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τις αξίες και να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο με τον οποίο οι αξίες συνδέονται με την καθημερινή ζωή. Έτσι βελτιώνεται η ποιότητα τόσο στις μεταξύ τους σχέσεις όσο και στις σχέσεις με τους δασκάλους τους και τους γονείς τους. Παράλληλα αποκτούν δεξιότητες ζωής, που θα αποτελέσουν εφόδια για τη μελλοντική τους εξέλιξη.